1. خانه
  2. مقالات
  3. آشنایی با نیترات کلسیم

آشنایی با نیترات کلسیم

نیترات کلسیم

معرفی:

نیترات کلسیم (Calcium nitrate) به عنوان کود یکی از نمک های پر مصرف کلسیم است که سفید رنگ می‌باشد. این ترکیب عمدتاً به عنوان کود نیتروژن در کشاورزی استفاده می‌شود و به صورت گرانول یا دانه‌ای موجود می‌باشد.

این کود در جهت تأمین کمبود نیتروژن و کلسیم مورد استفاده بسیاری دارد و به دلیل جذب آسان و سریع به سرعت عوارض ناشی از کمبود کلسیم را بر طرف مینماید. برای کنترل برخی از بیماری های گیاهی نیز استفاده می‌شود.

همچنین برای کنترل بعضی از بیماری های گیاهی از این ترکیب استفاده می شود. به عنوان مثال، اسپری های این کود (و کلرید سدیم) به صورت رقیق شده برای کنترل هسته تلخ و لکه و خال در درختان سیب مورد استفاده قرار میگیرد.

این ترکیب تنها کلسیم محلول در آب می باشد و دارای منبع نیتروزن نیز می باشدکه معمولا در دستورالعمل کود مایع برای رسیدن هر دو این مواد مغذی برای رشد گیاهان، استفاده می شود.

زمانیکه کمبود مواد ضروری در گیاه مشاهده می شود، استفاده از این کود در دستورات کود مایع یا به عنوان اسپری مواد مغذی مناسب می باشد.

کاربرد نیترات کلسیم در کشاورزی:

  1. مقاومت گیاه نسبت به سرما زدگی، کم آبی، آفت و بیماری ها را افزایش می دهد
  2. باعث افزایش جذب عناصر غذایی پتاسیم و منیزیم
  3. با افزایش رشد و توسعه بهتر ریشه، باعث بهبود کیفیت محصول می شود
  4. کاهش آب میوه ها و سبزیجات پس از برداشت را بهبود می بخشد
  5. استحکام دیواره سلولی، استحکام شاخ و برگ و میوه گیاهان

کاربرد کلسیم در تصفیه فاضلاب:

در پیش تصفیه فاضلاب برای جلوگیری از انتشار بو مورد استفاده قرار میگیرد. با وجود نیترات متابولیسم سولفات ها متوقف می‌شود و از تشکیل سولفید هیدروژن جلوگیری می‌کند.

 

کاربرد نیترات کلسیم در بتن:

از این ماده در ترکیبات شتاب دهنده بتن استفاده می‌شود یون نیترات موجب تشکیل هیدروکسید آهن می‌شود که لایه محافظ آن منجر به کاهش خوردگی آرماتور بتن می‌شود.

از نیترات کلسیم در ساخت حمام های سرد کننده ی مواد تولید ساروج سقف کاری و اندود کاری نیز استفاده می‌شود.

صنایع شیمیایی نوبل آماده ارائه نیترات کلسیم با ضمانت مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت می باشد.

نوشتهٔ پیشین
آشنایی با کربنات کلسیم
نوشتهٔ بعدی
آشنایی با نیترات منیزیم
فهرست