1. خانه
  2. مقالات
  3. کود شیمیایی و کاربرد آن

کود شیمیایی و کاربرد آن

کودشیمیایی

موادی که به صورت شیمیایی تولید شده و دارای مواد مغذی مورد نیاز گیاه می‌باشند. کودهایی که حاوی باکتری‌های ازتوبکتر یا آزوسپیریلیوم باشند درباروری خاک موثرند.

تولید کود شیمیایی در کشاورزی و افزایش تولید محصولات زراعی انقلابی بزرگ را به وجود آوردند. با گذشت زمان  تولید این کودها افزایش یافت. باید این مورد را در نظر گرفت که این کودها علاوه بر ازدیاد محصول باعث می‌شوند صدماتی را به خاک، موجودات زنده و اکوسیستم وارد کنند.

کودشیمیایی

کاربرد

مایع یا جامد

کودهای شیمیایی به دو صورت مایع و جامد به خاک داده می‌شوند. حدود ۹۰٪ این کودها به صورت جامد می باشند. از جمله بیشترین کودهای شیمیایی جامد استفاده شده می توان به اوره، دی آمونیم فسفات و پتاسیم کلراید اشاره کرد. کودهای جامد معمولاً به صورت پودر هستند. مزیت کود های مایع جذب سریع و پوشش راحت تر است. افزودن کود شیمیایی به آب آبیاری «آبیاری شیمیایی» گفته می‌شود.

کودهای آرام-آزاد شونده و کنترل شده

کودهای آرام آزاد شونده مشتق شده از اوره، یک کود مستقیم نیتروژن، هستند.

علاوه برا که این کودها در ارائه مواد مغذی موثرتر هستند، اثرات آلودگی بر آب‌های زیرزمینی را نیز کاهش می‌دهند.

کودهای روبرگی

از کودهای روبرگی مستقیماً بر روی برگ‌ها استفاده می‌شوند. در این روش تقریباً به‌طور مداوم برای استفاده از کودهای مستقیم نیتروژن محلول در آب استفاده می‌شود و برای محصولات با ارزش بالا مانند میوه‌ها استفاده می‌شود.

مواد شیمیایی تأثیرگذار بر جذب نیتروژن

کشاورزان از طریق اضافه کردن مواد شیمیایی می‌توانند اثرات مخرب زیست‌محیطی فرار کودهای نیتروژن را کاهش دهند.

صنایع شیمیایی نوبل آماده ارائه مواد اولیه شیمیایی و  انواع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان با ضمانت مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت می باشد.

نوشتهٔ پیشین
آشنایی با نیترات منیزیم
فهرست